4 mln Polaków zmaga się z astmą!

W dniu dzisiejszym, 7 maja, przypada Międzynarodowy Dzień Astmy, więc warto powiedzieć o tej chorobie parę słów. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń dzisiejszej cywilizacji. W Polsce na astmę choruje już 4 mln Osób, na świecie 300 mln, z tego 30 mln w Europie.

Astma oskrzelowa jest chorobą dróg oddechowych, objawiającą się okresowym skurczem oskrzeli, co przede wszystkim prowadzi do duszności, ucisku w klatce piersiowej i przewlekłym kaszlem. Astma jest o tyle niebezpieczna, gdyż nie leczona może doprowadzić do śmierci. Objawy astmy oskrzelowej może wywołać alergia, drażniące intensywne zapachy, zimne powietrze, wysiłek fizyczny i niektóre leki.

Największy wzrost astmy – według Światowej Organizacji Alergii – można zaobserwować w krajach rozwiniętych, natomiast to w krajach biednych i rozwijających się odnotowuje się najwięcej zgonów z tego powodu (ponad 80 procent).

Astmę leczy się lekami rozkurczającymi oskrzela głównie metodą wziewną, a w długotrwałym leczeniu podaje się leki zapalne.

Główną przyczyną zachorowania na astmę jest alergia (80 proc. przypadków u dzieci, 50 proc. przypadków u dorosłych).

Alergia objawia się sezonowym katarem siennym, nieżytem nosa, pokrzywką, alergicznym zapaleniem skóry. Większość przypadków ma charakter przewlekły i wymaga trwałego leczenia.

Z problemami alergologicznymi rodzi się nawet 40 proc. Polaków. W 2011 r. w Polsce na katar alergiczny cierpiało nawet 20 proc. osób, objawy astmy miało ok. 12 proc. osób, a cechy atopowego zapalenia skóry - w granicach 7 do 9 proc. Wiele osób nawet nie wie, że cierpi na astmę, albo jego choroba została źle zdiagnozowana. Badania dowodzą że chorych, nie mających świadomości choroby jest nawet 75 proc.Dodaj artykuł za darmo