4 mln Polaków zmaga się z astmą!

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined offset: 2 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Undefined offset: 0 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Undefined offset: 1 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
W dniu dzisiejszym, 7 maja, przypada Międzynarodowy Dzień Astmy, więc warto powiedzieć o tej chorobie parę słów. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń dzisiejszej cywilizacji. W Polsce na astmę choruje już 4 mln Osób, na świecie 300 mln, z tego 30 mln w Europie.

Astma oskrzelowa jest chorobą dróg oddechowych, objawiającą się okresowym skurczem oskrzeli, co przede wszystkim prowadzi do duszności, ucisku w klatce piersiowej i przewlekłym kaszlem. Astma jest o tyle niebezpieczna, gdyż nie leczona może doprowadzić do śmierci. Objawy astmy oskrzelowej może wywołać alergia, drażniące intensywne zapachy, zimne powietrze, wysiłek fizyczny i niektóre leki.

Największy wzrost astmy – według Światowej Organizacji Alergii – można zaobserwować w krajach rozwiniętych, natomiast to w krajach biednych i rozwijających się odnotowuje się najwięcej zgonów z tego powodu (ponad 80 procent).

Astmę leczy się lekami rozkurczającymi oskrzela głównie metodą wziewną, a w długotrwałym leczeniu podaje się leki zapalne.

Główną przyczyną zachorowania na astmę jest alergia (80 proc. przypadków u dzieci, 50 proc. przypadków u dorosłych).

Alergia objawia się sezonowym katarem siennym, nieżytem nosa, pokrzywką, alergicznym zapaleniem skóry. Większość przypadków ma charakter przewlekły i wymaga trwałego leczenia.

Z problemami alergologicznymi rodzi się nawet 40 proc. Polaków. W 2011 r. w Polsce na katar alergiczny cierpiało nawet 20 proc. osób, objawy astmy miało ok. 12 proc. osób, a cechy atopowego zapalenia skóry - w granicach 7 do 9 proc. Wiele osób nawet nie wie, że cierpi na astmę, albo jego choroba została źle zdiagnozowana. Badania dowodzą że chorych, nie mających świadomości choroby jest nawet 75 proc.



Dodaj artykuł za darmo