Czy mężczyźni zdają sobie sprawę z chorób prostaty? Zapytaliśmy kilku z nich!

Zacznijmy od tego, że prostata to coraz większy problem u mężczyzn. Specjaliści nawet twierdzą, że przypadków zachorowań będzie coraz więcej. Zwykłe nie ma łatwych rozwiązań z walce z nią, mimo, że stale są opracowywane nowe metody leczenia.

Możemy wyróżnić trzy najczęściej spotykane problemy gruczołu krokowego: łagodny rozrost stercza, zapalenie gruczołu krokowego i rak prostaty.
Rak prostaty jest najczęstszą odmianą nowotworu wśród mężczyzn w grupie urologicznej, ale także w ogóle. W Polsce co roku rejestruje się ok. 9 tys. zachorowań.

Skąd się bierze?

Przede wszystkim pojawia się u mężczyzn z wiekiem z powodu zmian jakie zachodzą w gospodarce hormonalnej. W pewnym momencie spada produkcja androgenów, a hormony zaczynają szaleć, co w konsekwencji ma wpływ na prostatę która rośnie. Pojawiają się wówczas problemy z oddawaniem moczu, może temu towarzyszyć ból i krwiomocz. Można by było to porównać do zapalonego pęcherza moczowego, gdzie pojawia się wrażenie, że stale jest pełny pęcherz, a w rzeczywistości tak nie jest.

Powyższe objawy mogą być przyczyną pierwszego z problemów jakim jest rozrost stercza, ale także mogą wskazywać na łagodną odmianę raka.

Rak prostaty tak na prawdę rozwija się bardzo powoli i często przebiega bez objawowo. Wyznacznikiem dla mężczyzny, że jest coś nie tak może być częste oddawanie moczu w nocy (2-3 razy), a a jego kolor zdarza się, że jest czerwony. Wówczas należało by się zgłosić do lekarza i zbadać mocz, a także sprawdzić pracę nerek i zrobić kilka dodatkowych badań.

Co ma na nią wpływ i czy częsty seks może zmniejszyć ryzyko?

Na pewno trzeba być bardziej czujnym w chwili kiedy już ktoś z rodziny miał raka prostaty, np. dziadek, ojciec, itp. Mężczyźni również powinni brać to pod uwagę z wiekiem, ponieważ problemy mogą zacząć się po 40 - 45 roku życia. Wiele też badań wskazuje na to, że dieta (przede wszystkim bogata w tłuszcz) i brak wysiłku fizycznego mają wpływ na zachorowalność.

Aktywność seksualna może mieć dwojaki wpływ. Częstsze współżycie prowadzi do wydalania płynów z gruczołu, co zwiększa szansę, że mężczyzna nie zachoruje. Z drugiej jednak strony, jeżeli jest to seks z wieloma kobietami, może doprowadzić do stanów zapalnych gruczołu, co może skutkować w przyszłości rozwojowi nowotworu.

W jaki sposób wykrywa się raka prostaty?

Biopsja zrobiona pod kontrolą USG jest najważniejszym badaniem potwierdzającym chorobę. Wycinek z narządu poddawany jest następnie badaniu histopatologicznemu. Jeżeli potwierdza się rak, wówczas do każdego pacjenta podchodzi się indywidualnie. Duże znaczenie ma to w jakim stadium jest choroba. Niektórych chorych poddaje się chemioterapii, innych leczy hormonalnie, a niektórych w ogóle nie leczy. W przypadkach kiedy oprócz raka u osób starszych występują inne schorzenia typu cukrzyca, rak płuca lub inna poważna choroba, lekarze raczej obserwują.

Mężczyźni nie powinni lekceważyć żadnych objawów, które mogą wskazywać na problemy z gruczołem krokowym. Z wiekiem powinni się baczniej obserwować i nie wstydzić iść do lekarza w przypadku, kiedy zauważy się pierwsze oznaki. Tylko czy mężczyźni zdają sobie sprawę z tej choroby? Zapytaliśmy kilku mężczyzn w różnym wieku, czy wiedzą co to jest prostata i kiedy się pojawia?

"Mój dziadek ma problemy z prostatą, dlatego wiem jak to przebiega. Przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu i ból, który występuje podczas wieczornych wędrówek do łazienki. Dziadek chyba po 50 zaczął mieć problemy, więc myślę, że w podobnym wieku i ja mogę zacząć mieć problemy" - Artur, lat 29.

"Na razie jestem młody i nie myślę o tym. W mojej rodzinie też nie zdarzały się przypadki, dlatego na razie się nie obawiam" - Marcin, lat 25.

"Do tej pory nawet o tym nie myślałem. Z tego co wiem, jest to choroba związana z problemem w oddawaniu moczu. Jak na razie nie miałem z tym problemu i mam nadzieję, że nie będę go miał" - Darek, lat 39.

"Oczywiście, że wiem, bo sam już mam problemy od 2 lat. Obecnie biorę leki, które mają w tym pomóc. Co będzie dalej zobaczymy. Mam tylko nadzieję, że nie przerodzi się to w raka, bo i tak może być" - Kornel, lat 56.

"Jest to dość wstydliwa kwestia dla mężczyzny. Zauważyłem, że mój tata często chodzi do łazienki. Podejrzewam, że ma problem, ale nie mówi o tym. Czytałem trochę o tej chorobie. Sam jestem mężczyzną, więc wolę być przygotowany i umieć odróżnić objawy. Prostata z tego co wiem po 40 może dać o sobie znać. Jak na razie nie zauważyłem problemów i mam zamiar bacznie się obserwować" - Piotr, 43 lata.Dodaj artykuł za darmo