Dlaczego drzemki w weekendy nie są dobre dla nastolatków?

W ciągu całego tygodnia zbyt mało snu u nastolatków odbija się w weekendy. Często chcą nadgonić niedobory właśnie w sobotę i niedzielę, leżąc w łóżku często do południa. Czy oby ich organizmy lubią taki rodzaj lenistwa? Wychodzi na to, że nie koniecznie.

Większość nastolatków, bo aż 80 proc. nie przesypia zalecanych dziewięciu godzin na dobę, w szczególności w tygodniu kiedy jest szkoła. Młodzi ludzie do późna spędzają czas, aby odrobić prace domowe, biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych, spotykają się ze znajomymi, spędzają czas z bliskimi, grają w gry na konsoli lub komputerze. Prowadzi to do tego, że dzieci kładą się późno spać i ciężko jest im na czas wstać do szkoły. 5 dniowy tydzień może spowodować znaczny deficyt snu, co widać w sobotni poranek.

Odsypianie całego tygodnia w weekend, niestety nie wpływa pozytywnie na wewnętrzny zegar nastolatków. Zbyt późne układanie się do snu daje się we znaki młodym ludziom szczególnie w szkole.

Nastolatek, który wypełnia niedobory snu w trakcie soboty i niedzieli rozregulowuje odpowiedni zegar organizmu, powodując, że w poniedziałek pobudka jest koszmarem. Budzik, który nastawiony jest na 6:00, żeby nie spóźnić się do szkoły, dla nastolatka oznacza 1:00. Utrudnia to skupienie się na lekcjach i branie biernego udziału w zajęciach szkolnych. Taki stan rzeczy w znacznym stopniu może wpłynąć na samopoczucie nastolatków i ich zachowanie. Zmęczenie powoduje, że są poddenerwowani, nie mogą się skupić i ciężko do nich dotrzeć.

Sen jest bardzo ważny dla młodego organizmu. Dzieci powinni przesypiać odpowiedni czas, aby w szkole mieć czysty umysł do nauki i lepiej się czuć w ciągu całego dnia.

Warto jest budzić dzieci nawet w weekend w porannych godzinach, aby uniknąć późnego spania w niedzielny wieczór. Wiadome jest, że nastolatek będzie zły i nie będzie chciał wstać, ale jest to dla jego dobra. Rano też warto zaproponować spacer młodemu człowiekowi aby dotlenić jego mózg. Warto też, aby dziecko nie oglądało po przebudzeniu telewizji. Powoduje to znużenie i ponowną chęć położenia się spać.

Starsze dzieci nie powinny też drzemać w ciągu dnia, ponieważ później pójdą spać wieczorem i znów pojawi się problem rano, kiedy będzie trzeba już wstawać.Dodaj artykuł za darmo