Długie spanie szkodzi zdrowiu!

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Uninitialized string offset: 2 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Uninitialized string offset: 0 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Uninitialized string offset: 1 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
Mitem jest, że to krótki sen szkodzi organizmowi. Naukowcy obalają to twierdząc, że śpiochów jest coraz więcej i tym samych chorób. W pracy, w szkole często pada stwierdzenie "nie wyspałem się" albo "poszedł bym spać".

W Ameryce już znaczna część ludzi śpi co najmniej 9 godzin na dobę. Czy jest to dobrze dla naszego organizmu? Niestety nie. Okazuje się, że przesypianie więcej niż 9 godzin zwiększa ryzyko chorób serca i problemów z myśleniem.

Odsetek osób, którzy śpią minimum 9 godzin z roku na rok się zwiększa. W 1985 roku takich osób było 28 proc., ale już w 2007 r. liczba wzrosła do 37 proc. Tendencje monitorowano zarówno w tygodniu jak i w weekendy.

Badacze z Sydney przeanalizowali dane z 10 krajów i okazało się, że nie przykłada się uwagi do zbyt długiego snu, który może doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci. Uczestnicy badania mieli za zadanie odnotowanie wszystkich aktywności w ciągu dnia.

Nie jest jednak jasne, czy to oby długi sen wpływa na stan zdrowia, czy może jest jedynie objawem choroby jak depresja. Osoby, które dłużej zostawały w łóżku mogły mieć wcześniej problemy ze snem, dlatego spały więcej.Dodaj artykuł za darmo