Lekarz w sektorze publicznym: czy to się opłaca?

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Uninitialized string offset: 2 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Uninitialized string offset: 0 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Uninitialized string offset: 1 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
Sektor publiczny służby zdrowia jest coraz mniej atrakcyjny. Przede wszystkim ciężko jest dostać pracę, a jak już się ją ma okazuje się, że przychodzi cięcie etatów czy wynagrodzeń. Oferty pracy dla tego sektora pojawiają się raczej sporadycznie i najczęściej dla konkretnych specjalistów tj. anestezjolog.

Zatrudnienie w sektorze państwowym na pewno nie jest takie łatwe jak w prywatnym. To tu częściej można znaleźć pracę. W Enel Med, czy Lux Med stale pojawiają się ogłoszenia o pracę. W tym pierwszym przypadku na stronie internetowej znaleźliśmy ponad 40 ogłoszeń na stanowiska takie jak położna, pracownik recepcji, lekarz internista, asystent higienista, lekarz stomatolog. Na stronie Lux Med widnieją oferty takie jak konsultant medyczny, lekarz specjalista, radiolog.

Przede wszystkim praca w sektorze prywatnym jest zupełnie odmienna od tej w publicznym. Oba przypadki mają i wady i zalety i dlatego często lekarze pracują w obu miejscach. Przeważnie w sektorze prywatnym można się spotkać z zatrudnieniem na kontrakt, dlatego też pracując w dwóch miejscach naraz możemy mieć pewność, ze mamy prawo do korzystania z urlopu, a co najważniejsze w sektorze publicznym są większe możliwości kariery zawodowej.

Praca na kontrakcie w prywatnych klinikach jest na pewno lepiej płatna od tej z sektora publicznego. Przeważnie są to różnice od 10 do nawet 30 proc. wynagrodzenia miesięcznego w zależności od wykonywanej specjalności. Przeciętnie młody lekarz pracując w sektorze publicznym zarabia od 2000 do 2800 zł, a od 5000 do 6000 zł netto może nawet zarabiać w sektorze prywatnym na etacie. Jednak z tym też nie jest łatwo. Na etat w prywatnych klinikach mogą liczyć wybitni specjaliści, ewentualnie lekarze rodzinni.

Pracując w sektorze publicznym lekarze mogą także zdobywać tytuły naukowe, czego nie można powiedzieć o prywantym sektorze, a także nie wykonuje się skomplikowanych operacji. Lekarze uważają pracę w prywatnych klinikach i przychodniach jako czysty biznes, który jest dochodowy przy mniejszym nakładzie pracy.Dodaj artykuł za darmo