Masz problemy ze snem? Utrata masy ciała może ci w tym pomóc!

Problemy ze snem mogą wynikać z różnych powodów. Jednym z nim jest właśnie zbyt dużo tłuszczyku szczególnie w okolicach brzucha. Spadek masy ciała i utrata zbędnego tłuszczu może pomóc Ci spokojnie spać.

Badania jakie przeprowadzili naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine udowadniają, że masa ciała ma wpływ na jakość snu i problem z nim. Zebrano 77 ochotników z nadwagą i osoby otyłe z powodu cukrzycy typu 2 lub w stanie przedcukrzycowym. Wiele z tych osób skarżyła się na problemy z bezdechem sennym, bezsennością, zmęczeniem po nieprzespanej nocy, niespokojnym snem. Połowa wolontariuszy została poddana diecie odchudzającej i wysiłkowi fizycznemu, który był nadzorowany przez trenera. Druga połowa miała tylko dietę.

Po pół roku prowadzenie badań, ochotnicy stracili prawie 7 kg i obwód w talii o 15 proc. Sen osób badanych znacznie się poprawił w przypadku obu grup. Utrata tkanki tłuszczowej brzucha była najlepszym wyznacznikiem poprawionej jakości snu.

Jakie jest zatem powiązanie pomiędzy wagą a snem?

Otyłość, nadwaga i zbyt duża masa ciała może powodować rozwój obturacyjnego bezdechu sennego. Powodem jest całkowite lub częściowe zablokowanie dróg oddechowych podczas snu. Tego typu tymczasowe blokady oddechu prowadzą do częstego wybudzania się ze snu, co w konsekwencji może spowodować zwiększenie się ryzyka wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i udaru mózgu.

Takie też zadanie miało prowadzone badania. Obniżenie masy ciała wpłynęło pozytywnie na bezdech senny i poprawiło jakość snu. Zmniejszenie kilogramów wpływa również na lepszą kontrolę cukru we krwi, co jest bardzo istotne u osób z cukrzycą lub w stanie przedcukrzycowym. Zaburzenia snu, co jest bardzo częstym powodem u osób z tą chorobą, znacznie się poprawiły.

Udowodniono również, że ćwiczenia poprawiają sen. Badacze z Oregan State University odkryli, że osoby uprawiające sport lub inny wysiłek fizyczny wykonując go co najmniej przez 2,5 godziny tygodniowo (wystarczy 21 minut dziennie) spali zdecydowanie lepiej i byli żywsi w ciągu dnia. Jednak należy pamiętać, że wysiłek przed snem, może później utrudnić zasypianie.

Tajemnicą pozostaje jednak, dlaczego to właśnie utrata tłuszczu w okolicach brzucha ma tu taki duży wpływ. Wiadomo na pewno, że tłuszcz osadzony w brzuchu związany jest z chorobami serca, cukrzycą, demencją, chorobami piersi, chorobami jelita grubego, chorobami wątroby i innymi przewlekłymi schorzeniami. Wydaje się jednak logiczne, że utrata masy ciała i zbędnych centymetrów z okolic brzucha wpływa na lepszy sen i stan zdrowia. Nie jest to czasami łatwe, ponieważ niektóre uwarunkowania mamy w genach.

Jak poprawić jakość snu?

1. Przede wszystkim ćwicz. Możesz spacerować codziennie nawet przez 10 minut. Ważne, żeby być aktywnym fizycznie.

2. Zacznij się zdrowo odżywiać i przejdź na dietę idealną dla Ciebie.Dodaj artykuł za darmo