Miesiąc świadomości raka jelita grubego. Przebadaj się za darmo.

Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego to doskonały moment, aby skorzystać z badania jakim jest kolonoskopia, która wykrywa tą śmiertelną chorobę.

Nowotwór jelita grubego jest na drugim miejscu, po raku płuc u mężczyzn i raku piersi u kobiet, najczęściej występującym rakiem w Polsce. Rocznie diagnozuje się ponad 15,5 tys. osób i jest nowotworem, na który umiera każdego roku 10,5 tys. osób. W samym województwie warmińsko-mazurskim na przełomie 11 lat z powodu raka jelita grubego zmarło ponad 3,5 tys. osób.

Kolonoskopia jest badaniem, dzięki któremu można wykryć nowotwór we wczesnej fazie, która przyjmuje formę polipów i tak na prawdę dopiero z czasem przybiera postać poważnej i niebezpiecznej choroby. Polipy, które zostaną we wczesnym stadium usunięte, hamują rozwój raka. Dlatego tak ważne jest, żeby badać się.

Bezpłatnie badanie mogą zrobić pacjenci w wieku 55-64 lat, ponieważ w tym przedziale aż jedna czwarta osób cierpi na polipy. Regularne podchodzenie do kolonoskopii może zmniejszyć ryzyko nawet o 60-90 proc.

Osoby w wieku 50-65 również mogą zgłosić się na bezpłatne badanie, jeżeli nie pojawiły się większe objawy oraz osoby w wieku 40-49, które miały w rodzinie kogoś z podobną lub tą samą chorobą.Dodaj artykuł za darmo