Na co Polak choruje najczęściej? Dlaczego umieramy tak młodo?

Niestety Polacy nie dbają o siebie dostatecznie dobrze. Z wielu badań wynika, że źle się odżywiamy, jesteśmy w biegu, a co najważniejsze nie poddajemy się profilaktyce medycznej. Wielu z nas nawet nie wie, że choruje.

Niektóre choroby nie mają objawów i wszystko dzieje się w środku naszego organizmu. Warto też zwrócić uwagę, że żyjemy krócej niż reszta Europejczyków.
Z przeczytanego przez nas raportu „Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie: Europa 2012” wynika, że Polska wypada bardzo słabo na tle innych Państw. Średnia wieku kobiet to 80,3 lat, a mężczyzn 71,6 . Średnia europejska wynosi odpowiednio 81,7 i 75,3.

Umieramy częściej na raka niż reszta kontynentu. Jesteśmy na drugiej pozycji pod względem umieralności mężczyzn na raka płuc, stale podnosi się u nas status społeczeństwa otyłego i grupa osób chorych na cukrzycę.

Z czego to może wynikać?

Powodów może być wiele. Zważywszy na obecną sytuacje naszej służby zdrowia, może to być jeden z czynników takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim brakuje lekarzy, bo 2,2 przypada średnio na tysiąc mieszkańców Polski. Dla porównania w Grecji przypada 6,1 lekarzy na taką samą ilość osób. Pielęgniarek na tysiąc Polaków przypada ponad dwa razy tyle (5,3). Mamy za to dużą ilość specjalistów, bo aż 79 proc. wszystkich lekarzy.

W naszych placówkach medycznych brakuje specjalistycznego sprzętu medycznego, mi.n. skanera CT, który wykonuje tomografie komputerową (14,3 ogółem) i urządzeń do rezonansu magnetycznego (MRI).

W porównaniu do reszty Europy w szpitalach mamy dużo miejsc dla pacjentów, bo 6,6 łóżek na tysiąc mieszkańców, gdzie w całej Europie jest 5,3.

W roku 2012 na opiekę zdrowotną jeden mieszkaniec Polski wydał 1068 euro, czyli ok. 4370 zł (kurs euro z dnia 16 grudnia 2012), z czego koszty NFZ pokrył w 79 proc, a z naszej kieszeni ubyło 22 proc. (ok. 970 zł), pozostałe 6 proc. to usługi medyczne i inne źródła. Na leki przeciętnie wydajemy ok 980 zł, w porównaniu do całej Europy nie jest to zbyt wiele - 1440 zł.

Na co chorujemy najczęściej i na co umieramy?

Poniżej wymienimy najczęstsze choroby Polaków. Proszę nie sugerować się kolejnością, ponieważ jest ona przypadkowa.

1. Choroba wieńcowa - jest chorobą niedokrwienia serca wynikająca z miażdżycy naczyń wieńcowych, które odpowiedzialne są za zaopatrzenie serca w tlen. Na tą chorobę najczęściej zapadają osoby, które są w starszym wieku, nie uprawiające sportu, spotykające się z presją w pracy i życiu osobistym, osoby otyłe, mające podwyższony cholesterol, nadciśnienie tętnicze, chore na cukrzyce, a także może wynikać z powodu występowania choroby o podłożu miażdżycowym w rodzinie. Stres jest dużym czynnikiem, który powoduje właśnie rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyspiesza bicie serca, co może doprowadzić do zawału. W Polsce na tą chorobę zapada ok. 60 kobiet i aż 133 mężczyzn na 100 tys. mieszkańców.

2. Udar mózgu - jest to zaburzenie ogniskowe funkcji mózgu, które spowodowane jest uszkodzeniem naczyń. W większości przypadków udar jest spowodowany zamknięciem naczyń, które doprowadzają krew do mózgu. Objawami, które świadczą o tej chorobie jest jednostronne osłabienie lub drętwienie kończyn, zaburzenie widzenia, brak możliwości wypowiadania słów, zawroty głowy i silny niespotykany wcześniej ból. Na tą chorobę zapadają przede wszystkim osoby starsze. W Polsce udar dostaje 58 kobiet i 82 mężczyzn na 100 tys. mieszkańców. Rocznie na tą chorobę zapada ok 75 tys osób, a ok 30 tys. umiera.

3. Przewlekłe obturacyjne choroby płuc i rak płuc - ponad połowa osób chorych na POChP mają również raka płuc. POChP jest to choroba wywołana nikotynizmem (90 proc. przypadków) a także obecność w powietrzu substancji chemicznych i pyłów, a także obturacja oskrzeli. W Polsce na 100 tys. mieszkańców zapada na raka płuc 24 kobiet i 92 mężczyzn. Na POChP w Polsce rocznie umiera ok. 17 tys. osób.

4. Przerost prostaty - rozrost prostaty powodujący problemy z oddawaniem moczu, które zaczynają się po 30 roku życia prawie każdego mężczyzny. Sugerować o tej chorobie może zmiana strumienia moczu, przerywanie i osłabienie oddawania moczu lub wydłużony czas oddawania moczu, a także niemożność wstrzymywania. Tego typu objawy mogą wskazywać również na raka prostaty, więc zaleca się aby każdy mężczyzna powyżej 40 roku życia przebadał się pod tym kątem. W Polsce na raka prostaty zapada 20,9 mężczyzn na 100 tys. mieszkańców.

5. Wrzody żołądka - wywołane najczęściej bakterią Helicobacter pylori, która osiedla się na błonie śluzowej żołądka, a także uszkodzeniem błony. Choroba objawia się systematycznym bólem w nadbrzuszu, który pojawia się do 3 godzin po posiłku, a także nudnościami, zgagą, wymiotami, zaparciami na przemian z biegunką, szybkim spadkiem masy ciała, częstym czkaniem. Często też przebiega bez objawów przez pierwsze miesiące, albo objawy są mało dla nas znaczące, dlatego tak trudno jest zdiagnozować chorobę samemu. Chory powinien ograniczyć tłuszcze, słodycze, kawę, herbatę, sól i produkty powodujące wzdęcia. Mężczyźni 3 razy częściej zapadają na tą chorobę niż kobiety, a co 10 Polak cierpi na wrzody żołądka lub dwunastnicy. Ciekawostką też jest to, że 80 proc. społeczeństwa to nosiciele bakterii wywołującej wrzody.

6. Cukrzyca - zaburzenie gospodarki węglowodanów, która jest wynikiem braku insuliny w naszym organizmie. Cukrzyca dzieli się na typ 1 i 2, a także na cukrzycę ciężarnych. Najwięcej osób zapada na typ 2, który wyróżnia się mniejszą wrażliwością tkanek na insulinę. W Polsce cukrzyca u osób w wieku 20-79 w roku 2011 wyniosła 9,2 proc. W naszym kraju na cukrzycę typu 1 w grupie wiekowej do 14 roku życia zapada 17,3 dzieci na 100 tys. mieszkańców. Szacunkowo chorych w Polsce jest ok. 1 mln osób, z czego ponad 200 tys. codziennie musi podawać sobie insulinę.

7. Osteoporoza - jest chorobą obojga płci, choć kobiety częściej stykają się z nią. Występuje w większości u osób powyżej 60 roku życia i wiąże się z ubytkiem masy kostnej, osłabieniem kości oraz większą podatnością na wszelkiego rodzaju złamania. Szacuje się, że blisko 3 mln. mieszkańców Polski zmaga się z tą chorobą, z czego 30 proc. kobiet po 30 roku życia i 8 proc. mężczyzn. Osteoporoza jest trzecią co do śmiertelności chorobą spotykającą dorosłe osoby.

8. Astma - podłoże tej choroby leży w alergii, która mogła być źle leczona lub całkowicie nie leczona, co prowadzi do skurczy oskrzeli. Najczęstsze objawy to niepokój, kaszel, duszności, świszczący oddech. Astma charakteryzuje się również nagłymi napadami, które ustępują samoczynnie po krótkim czasie lub dopiero po podaniu leku. Szacuje się, że w Polsce na astmę choruje ok. 2 mln. mieszkańców (5 proc. populacji), czyli jedna na dwadzieścia osób.Dodaj artykuł za darmo