Nadciśnienie tętnicze - cichy zabójca

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo często bagatelizowane przez społeczeństwo ponieważ ludzie myślą że " z tym można żyć" . Prawda leży zupełnie po innej stronie a mianowicie nie leczone i nie zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze może prowadzić do niewydolności serca , nerek, udaru (wylewu) mózgu co w konsekwencji prowadzi do szybkiego zgonu.

Jakie są objawy ?

Wiele osób uznaje iż takie dolegliwości jak bóle głowy w okolicy potylicy, nadmierna pobudliwość i bezsenność, zaczerwieniona twarz, klatka piersiowa, szyja,bezsenność mogą być spowodowane zmianą pogody. Nic bardziej mylnego! Mogą być to objawy zaawansowanego stadium nadciśnienia tętniczego które pojawiają się zazwyczaj między 30 a 40 rokiem życia choć jak wskazują badania, mogą mieć nawet początek w latach dziecięcych.

Jaki czynnik jest odpowiedzialny za nadciśnienie tętnicze?

Jest to gen odpowiadający za uruchomienie zespołu zmian w ścianach naczyń krwionośnych mogących prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego u dotychczas zdrowych starszych osób, związanych z przerostem naczyń i ich usztywnieniem.
Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?
1. Niefarmakologiczne, do których zaliczamy:
zmiana trybu życia poprzez: unikanie stresu, systematyczny, umiarkowany wysiłek fizyczny, zaprzestanie palenia tytoniu
dieta: zmniejszenie wagi ciała, ograniczenie spożycia soli kuchennej, unikanie alkoholu, suplementacja magnezu, potasu, wit D3
2. Farmakologiczne
Leki moczopędne
Leki rozszerzające naczynia
Antagoniści kanału wapniowego
Inhibitory konwertazy angiotensyny
Antagoniści receptora angiotensyny II
leki beta-adrenolityczne
leki alfa-1-adrenolityczne
leki działające na centralny układ nerwowy

Jakie możemy wyróżnić powikłania związane z nadciśnieniem tętniczym?
Uszkodzenia narządów wewnętrznych (nerki, serce)
Zawały mięśnia serca, udary mózgu
Nagła śmierć sercowa
Niewydolność serca
Uszkodzenia narządu wzroku
Nasilenie miażdżycy
Gorsze rokowanie przy innych chorobach
Jak wygląda profilaktyka ?

Domowe pomiary ciśnienia
Pomiar ciśnienia w warunkach domowych wykazuje dużą zgodność z wynikami obserwowanymi w automatycznym monitorowaniu ciśnienia. Wartości rejestrowane w domu lepiej korelują z ryzykiem sercowo-naczyniowym niż obserwowane w gabinecie lekarskim.
Warunkiem jest dokładne zapoznanie pacjenta z techniką pomiaru.
*Pomiar ciśnienia należy przeprowadzić po 5-minutowym odpoczynku, z mankietem założonym na ramieniu (na poziomie serca), na którym stwierdzono wyższe wartości ciśnienia.
*Dla celów diagnostycznych 2 pomiary rano i 2 wieczorem, przez co najmniej 3 dni robocze (wyników z 1 dnia nie uwzględnia się w rozpoznawaniu nadciśnienia).
*Pacjent powinien zapisywać pomiary w dzienniczku samokontroli.Dodaj artykuł za darmo