Otyłość. Dziś jest największym zagrożeniem społeczności.

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Uninitialized string offset: 2 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Uninitialized string offset: 0 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Uninitialized string offset: 1 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
Wszystko się zmieniło. Jeszcze 20 lat temu to niedożywienie było problemem. Dziś to otyłość zabija 3 razy więcej osób niż brak pożywienia. Oczywiście nie zapominajmy, że w Afryce jest to nadal duży problem.

Z raportu opublikowanego przez The Lancet dnia 13 grudnia wynika, że od 1990 roku do roku 2010 otyłość jako powód zgonu z miejsca 10 wskoczyła na miejsce 6. Oznacza to, że coraz więcej z nas, bo ponad 3 mln rocznie umiera z powodu nadwagi.

Kilkadziesiąt lat temu mówiło się o braku jedzenia i niedożywieniu ludzi, dziś sytuacja się zmienia. Półki sklepowe od jedzenia się uginają, a my coraz więcej go jemy. Oczywiście nie musi to być obżarstwo, ale fakt, że sięgamy po niezdrową żywność. Może jemy to samo co nasi dziadkowie, ale teraz te same produkty wzbogacone są o węglowodany, tłuszcze i inne składniki, które negatywnie oddziałują na nasz wskaźnik masy ciała BMI. Jak wynika z raportu jest to wzrost o nawet 82 proc.

Nie tylko sama otyłość jest powodem tak wysokiej śmiertelności, ale dodatkowe czynniki, które jej towarzyszą tj. nadciśnienie tętnicze, niedokrwienie serca (prawie 40 proc. otyłych), miażdżyca, cukrzyca typu II (prawie 80 proc. otyłych), a nawet nowotwory.

Raport też pokazuje nam poprawę w niektórych sektorach zdrowia. Widać znaczny spadek umieralności dzieci z powodu złego odżywiania, czy chorób zakaźnych bo z 46,5 mln z 1990 r. do 15,9 mln w 2010 r. Widać tu znaczną poprawę, o czym może świadczyć spadek umieralności na odrę czy tężec.

Warto też wspomnieć jakie przyczyny śmierci wzrosły w skali globalnej. Wiodącą przyczyną śmierci w roku 2010 były przede wszystkim HIV/AIDS, udar mózgu, przewlekła obstrukcyjna choroba płuc POChP, rak płuc, choroba niedokrwienia serca (pisaliśmy o tych chorobach w naszym artykule "Na co Polak umiera najczęściej. Dlaczego umieramy tak młodo?"). Powiększyła się ilość zgonów z powodu HIV/AIDS, cukrzycy, która wzrosła dwukrotnie, a także z powodu wypadków drogowych i urazów.

Na razie nie znaleziono złotego środka na otyłość. O naszą masę ciała należy dbać przez cały czas. Odpowiednie żywienie, uprawianie sportów lub inny wysiłek fizyczny, dieta to wszystko co może nam pomóc w walce z tym problemem.

Otyłość to choroba dzisiejszego współczesnego świata. Stajemy się wygodni, gonimy za sukcesem, żyjemy w stresie, pośpiechu i zapominamy o dobrych nawykach żywieniowych. Światowa Organizacja Zdrowia w USA szacuje, że w roku 2030 populacja ludzi z nadwagą będzie wynosiła 41 proc.Dodaj artykuł za darmo