Postęp w leczeniu białaczki u dzieci

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Uninitialized string offset: 2 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Uninitialized string offset: 0 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Uninitialized string offset: 1 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
W trakcie 54. Kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego (ASH), który odbył się 10 grudnia w Atlancie specjaliści pochwalili się, że zrobiono ogromny postęp w leczeniu białaczki u dzieci.

Białaczka limfatyczna była podana jako przykład. Tego typu choroba występuje u dzieci z nowotworem, gdzie wytwarzanie białych ciałek krwi przebiega nieprawidłowo. Jeszcze 50 lat temu choroba wydawała się nieuleczalna, a tylko pojedyncze przypadki udawało się wyleczyć. Dotychczas chorym zapewniano jedynie najlepszy komfort życia, nie potrafiąc pomóc w inny sposób. Dziś to wszystko się zmienia, ponieważ choroba uleczalna jest już w 90 proc. w przypadku dzieci powyżej 1 roku życia, które przeżywają do 5 roku, a wtedy już rzadko dochodzi do zgonu chorego.

Tak więc uważa się teraz, że białaczka limfatyczna jet chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną. Dzięki ogromnej liczbie przeprowadzonych badań klinicznych, gdzie badano nie tylko nowe leki , ale porównywano nowe i stare farmaceutyki. W ten sposób osiągnięto większą skuteczność a przede wszystkim dokonano przełom w leczeniu tej choroby.

Niestety zdarza się, że u dzieci przychodzi nawrót choroby (10-20 proc.). Wówczas tylko jednej trzeciej udaje się przeżyć. Priorytetem są teraz badania nad poprawieniem rokowania chorych poprzez odpowiednie metody leczenia.

Specjaliści widzą też duże pozytywne zmiany w leczeniu nowotworów takich jak przewlekła białaczka szpikowa i szpiczak mnogi, nie tylko u dzieci. Jednak tu oszczędności mogą zatrzymać prowadzane badania kliniczne nad nowymi metodami leczenia.

W Kongresie wzięło udział ponad 20 tys. specjalistów również z Polski.Dodaj artykuł za darmo