Te choroby przebiegają bez objawów. Sprawdź!

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Uninitialized string offset: 2 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Uninitialized string offset: 0 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Uninitialized string offset: 1 w eval() (linia 6 z /home/hektorw3/domains/18na18.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
Niektóre z chorób i to tych poważnych przebiega bez objawów. Wiele z nas nawet nie wie, że może chorować. Dopiero jak już jest poważne stadium choroby, odczuwamy ból i inne dolegliwości. Warto więc badać się profilaktycznie, żeby może całkiem przypadkiem odkryć, że jesteśmy chorzy.

Wątroba

Tak właśnie przebiegają choroby wątroby. Zarówno wirusowe zapalenie wątroby jak i ostra niewydolność wątroby nie dają nam sygnałów, że jest coś nie tak. Przy przewlekłym zapaleniu wątroby typu B nie odczuwamy żadnych dolegliwości oprócz zmęczenia czy osłabienia. Tego typu schorzenie prowadzi do marskości wątroby, która to dopiero włącza czerwone światło w naszym organizmie że jesteśmy chorzy. Tak samo jest z wirusowym zapaleniem typu C czy D, która dopiero po pewnym czasie od zakażenia pokazuje, że istnieje. Czujemy wtedy zmęczenie, bóle mięśni, bóle kostno-stawowe, dostajemy gorączki, niekiedy wymiotów, wysypkę powiększa się i boli nas wątroba. Podobne objawy ma zapalenie typy E. Często ludzie mylą je z grypą żołądkową, albo zwykłym zatruciem.
Ostra niewydolność wątroby przebiega na ogół bez objawów. Dopiero jak pojawia się żółtaczka lub dyskomfort w jamie brzusznej tj. pobolewanie, uczucie rozciągania, a także pojawiły się zaburzenia psychiczne, może być oznaką choroby.

Jak dochodzi do choroby?

W przypadku typu A dochodzi do zapalenia z powodu wirusa z grupy Picornavirousów, a zakażenie swój początek bierze od przewodu pokarmowego, czyli spożywanie brudnych pokarmów, brak higieny, picie zakażonej wody. Za typ B odpowiada wirus HBV, a człowiek jest jego gospodarzem. Okres wylęgiwania się choroby to średnio 90 dni. Kolejny typ zapalenia to typ C, za którym stoi wirus RNA, którego materiał genetyczny zapisany jest w nici RNA. Ten wirus wylęguje się do 20 tygodni, a zrobione na niego początkowe testy nie wskazują na jego istnienia. Zapalenie typu D pochodzi od wirusa NA tzw. ułomnego, którego istnienie nie obejdzie się bez występowania już typu B. Tak więc często organizm osoby, która choruje już na zapalenie typu B, rozwija także wirusa odpowiedzialnego za typ D. Typ E podobnie jak C spowodowany jest przez wirus RNA i tak jak wirus A swój początek bierze od przewodu pokarmowego.

Niewydolność natomiast może być skutkiem przedawkowania paracetamolu (lub innych leków), który oprócz leku na gorączkę może wywołać działanie hepatotoksyczne, a także spowodowana zakażeniem już wirusem HBV lub jest następstwem zakrzepicy żył wątrobowych. W ostatnim przypadku powodem tego może być m.in. choroba Wilsona, wstrząs lub sepsa.

Zalecamy od czasu do czasu robić badania krwi, a w szczególności próby wątrobowe (biochemia - ALT, AST, GGTP), które mogą nam i lekarzowi wskazać, że coś dzieje się w naszym organizmie.

Kobieca choroba

Inną chorobą, która w pierwszej fazie przebiega całkowicie bez objawów jest rak szyjki macicy. We wstępnym okresie choroby kobieta może nawet nie wiedzieć, że jest chora. Objawy tj. ból brzucha często interpretujemy jako niestrawność lub wzdęcia. Dopiero kiedy pojawia się plamienie z narządów rodnych i po stosunku płciowym może być oznaką, że coś jest nie tak. Nowotworem tego typu zarażają się najczęściej kobiety, które bardzo wcześnie zaczęły życie seksualne i współżyły z wieloma mężczyznami. Odpowiedzialny za zakażenie jest wirus HPV, który może osiedlić się w organizmie kobiety bezpośrednio przez kontakt płciowy.

Rak szyjki macicy jest chorobą wyleczalną, pod warunkiem szybko postawionej diagnozy. Lekarz, który po wycięciu fragmentu szyjki macicy potwierdzi istnienie choroby, decyduje się dokonać radioterapii, chemioterapii lub zabiegu chirurgicznego. Dlatego tak ważne jest, żeby kobiety badały się profilaktycznie. Cytologia robiona regularnie pozwala na wykrycie zmian w szyjce macicy i może pomóc w szybkim wykryciu choroby. Tym samym kobieta ma większe szanse na wygranie z nowotworem.

Nerki

Zwyrodnienie wielotorbielowate nerek też zalicza się do chorób, które przez wiele lat mogą nie dawać o sobie znaku, a dopiero przy badaniu USG lub RTG jamy brzusznej dowiadujemy się o jej istnieniu. Ogólnymi objawami jest ból w okolicach lędźwiowych i krew w moczu, a także podwyższone ciśnienie tętnicze. Choroba najczęściej ujawnia się u osób dorosłych między 15 a 30 rokiem życia.

Choroba zwyrodnienia nerek obejmuje obie nerki i zalicza się do chorób genetycznych, czyli może pojawić się u członków rodziny w różnych pokoleniach, ale nie koniecznie, ponieważ występuje też sporadycznie. W nerkach pojawiają się torbiele, które z czasem i w różnych odstępach czasu powiększają się.

W przypadku kiedy nie ma potrzeby robienia badań obrazowych, warto jest regularnie robić badania krwi i moczu, które są wskaźnikiem, że może w naszym organizmie tworzyć się choroba. Przede wszystkim warto zrobić wywiad wśród członków rodziny, czy choroba występowała lub występuje. Na tej podstawie również lekarz będzie miał jaśniejszy obraz, że właśnie to może nam dolegać.

Meningokoki

Kolejna choroba, która nie daje nam objawów chorobowych to zakażenie meningokokami, które są bakteriami wywołującymi chorobę meningokokową, która często występuje jako sepsa lub meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Przebiega jako nosicielstwo i nie daje sygnałów głównie u osób młodych miedzy 15 a 24 rokiem życia. Nosicielami mogą być rodzice lub starsze rodzeństwo.

Zarażenie meningokokami dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną z dróg oddechowych albo drogą kropelkową, czyli stosowanie tych samych naczyń i sztućców, picie z jednej butelki.

Sepsa lub zapalenie opon najczęściej dotyczy małych dzieci do 5 roku życia. a także młodzieży między 16 a 20 rokiem. U noworodków objawy sepsy mogą zmylić rodzica, ponieważ przebiega bez objawów gorączkowych i oponowych, a jedynie niepokojem ruchowym, niechęcią do jedzenia, a nawet drgawkami. Dopiero przy zapaleniu opon mózgowych występuje gorączka, sztywnienie karku, wymioty, skurcze mięśni, brak orientacji i zaburzenia świadomości.

Walka z chorobą powinna zacząć się od szybkiego wykrycia i utrzymania ogólnej higieny w otoczeniu. Zaleca się szczepienie dzieci przeciwko zakażeniu meningokokami, które kosztuje od 120 do ponad 200 zł w zależności od typu szczepionki.

Wskazane przez nas choroby, których przebieg często występuje bez objawów, mogą doprowadzić do źle postawionej przez nas samych diagnozy. Warto dlatego badać się regularnie i nie bać się profilaktyki. Dzięki temu będziemy mogli wcześnie wykryć chorobę i podjąć z nią odpowiednią walkę.Dodaj artykuł za darmo