Tydzień świadomości endometriozy

W poniedziałek rozpoczął się światowy Tydzień Świadomości Endometriozy i będzie on trwał do 8 marca. W Polsce obchody organizowane są od 2010 r. Patronat w tym roku nad całym wydarzeniem obejmie małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.

Najważniejszym elementem obchodów będzie Żółty Weekend, podczas którego w Warszawie i Poznaniu będzie można skorzystać z bezpłatnej porady lekarza ginekologa, dietetyka i psychologa.

W tym roku największej uwadze będzie poświęcona świadomość na temat chorób kobiecych. Wiele kobiet skupiając się na profilaktyce nowotworowej, nie zauważa lub bagatelizuje objawy innych schorzeń.

Brak wiedzy na temat objawów endometriozy może mieć w konsekwencji katastrofalne skutki. W tej chwili szacuje się, że 50 proc. kobiet, które mają endometriozę są niepłodne i mają problemy z zajściem w ciąże. Obecnie co dziesiąta kobieta spotkała się z tym problemem. Wiele jest też kobiet, które nawet nie wiedzą, że chorują.

Schorzenie to objawia się najczęściej silnym bólem menstruacyjnym, zaburzeniami miesiączkowania i problemami z zajściem w ciąże. Żadne z objawów nie powinno być lekceważone i lepiej jest je skonsultować ze specjalistą.Dodaj artykuł za darmo