Wydłużony urlop macierzyński. Jednych cieszy, inni protestują.

Ustawa, który wydłuży płatny urlop macierzyński wejdzie w życie 1 września 2013 r. Natomiast już dziś wiadomo, ze mamy, które urodziły dzieci po 17 marca 2013 r. będą miały prawo do skorzystania z rocznego, a nie półrocznego urlopu macierzyńskiego.

Niektóre kobiety podtrzymują ciąże, aby dotrwać i przejść tą magiczną granice 17 marca, natomiast wiele z kobiet, które urodziły pomiędzy 1 stycznia a 17 marca jednoczy siły, aby protestować przeciwko niesprawiedliwości i domagając się ustawowej poprawki.

Ustawa wydłużająca urlop macierzyński do roku wejdzie we wrześniu tego roku. Matki, które urodziły do 17 marca 2013 niestety nie będą mogły skorzystać z przysługującego im dłuższego urlopu.

Wiele kobiet podjęło się nawet podtrzymać ciąże, żeby urodzić po 17 marca. jednak jak podkreślają lekarze było to bardzo ryzykowne posunięcie dla dziecka jak i dla matki.

Kobiety uważają, że ustawa powinna obejmować wszystkie porody od początku 2013 r. Matki uważają, że jest to wielka niesprawiedliwość i zadają sobie pytanie dlaczego akurat po 17 marca? Ministerstwo finansów nie chciało dziś w sprawie zabrać głosu. Czyżby chodziło o kwestie finansowe?

Rodzice podpisują petycje, aby ustawa została poprawiona. Zebrano już 20 tys. podpisów.

Obecnie urlop macierzyński wynosi 20 tygodni podstawowych i cztery tygodnie dodatkowe. Zgodnie z założeniami projektu od 1 września urlop będzie wynosić pół roku (20 tygodni podstawowych i sześć tygodni dodatkowych) i będzie można go wydłużyć o kolejne 26 tygodni.

Ustawa wchodzi w życie 1 września 2013 r. Ubiegać się o dłuższy urlop będą mogli Ci, którzy zostali rodzicami po 17 marca 2013 r.Dodaj artykuł za darmo